bime

1. Bima e thartë (Rumex Acetosa)

Kjo bimë mund të gjendet në livadhe, por mund të rritet edhe në një kavanoz. Fuqia e saj qëndron në atë që shëron problemet e traktit urinar, veshkave, dhe heq lëngjet e tepërta nga trupi. Gjethet janë të pasura me vitaminë C dhe janë një shtesë e shkëlqyer e sallatave, supave dhe salcave. Rritet me sukses në vende me pak diell, vende me hije.

2. Borziloku

Borziloku nuk do të ketë asnjë problem për t’u rritur në një kavanoz. Ai është i pasur me vitaminë A dhe hekur, është një antioksidant natyror që ka cilësi anti-inflamatore dhe antibakteriale. Nuk do të shkojë huq edhe në qoftë se e shtoni atë në sallatë.

3. Sherbelja

Sherbelja është mbretëresha e bimëve, kur është fjala për luftën me infeksionet dhe mikrobet, dhe ka efektin pozitiv të treguar në luftën me diabet dhe parandalimin e sëmundjes Alzheimer.

4. Korianderi

Kjo barishte mbron mëlçinë. Është një shtesë e shkëlqyer për sallata dhe lëngje

5. Geraniumi apo bima barbarozë

A keni nevojë për diçka për të rritur imunitetin? Kjo bimë ka aftësi unike të oksidimit të qelizave dhe është konsideruar i rëndësishëm në trajtimin e karcinomës. Është e lehtë dhe mund të përgatitet si çaj.

6. Melisa

Pagjumësia, ftohjet, ankthi zhduken në atë periudhë kohore që e përdorni në ushqime Melisën. Prodhoni atë në shtëpinë tuaj dhe përdoreni rregullisht

7. Nenexhiku (Mentja)

Pasi të mbjellni atë në çast do të zgjerohet. Prandaj, ajo është mirë të mbahet larg nga bimët tjera. Është e njohur si një freskues për gojë, por pronat e tij të dobishme janë të shumta. Një shembull i shkëlqyer për rregullimin e tretjes.

8. Rozmarina

Kjo bimë shumëvjeçare vret qelizat e kancerit. Kjo është një shtesë e shkëlqyer për ushqimet, sidomos ato të Mesdheut. Është një antioksidant i shkëlqyer që ka veti si anti-inflamator, dhe janë të pasura me vitaminë E. Lulëzon shkëlqyer në tokën e thatë

9. Majdanozi

Majdanozi do të jetë shumë gjë e lehtë, nëse e lëmë të rritet në shtëpi, dhe ju mund të shtoni atë në pothuajse të gjitha ushqimet. Përmirëson sistemin imunitar, zbut sistemin nervor, ka një efekt pozitiv në kockë. Ashtu si nenexhiku, heq erën e keqe.

10. Trumëza (Thyme)

E pasur me vitamina A, B, C, kalcium, kalium, magnez dhe hekur, kjo bimë është shumë e dobishme për sistemin e tretjes. Përgatitja e një çaji nga kjo bimë nuk do ju zhgenjejë

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Komento:

© 0082 Portali Psiko Social · Subscribe: RSS Twitter · QSPS Qendra per Studime Psiko Sociale dizenjuar nga VIZION.AL