Barazia në punët e shtëpisë sjell më shumë gjasa për shkurorëzim

Sa më e barabartë të jetë ndarja e punëve të shtëpisë në mes bashkëshortëve, ka më shumë shanse për të dështuar martesa, ka treguar studimi norvegjez Sipas Institutit për hulumtimet sociale në Oslo, përqindja e shkurorëzimeve në mes bashkëshorteve të cilët i ndajnë në mënyrë të barabartë detyrat në shtëpi është pesëdhjetë për qind më […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Si t’a kuptojme kur dikush na genjen?

E dëgjoni bashkëbiseduesin tuaj ngadalë, ia përcillni mikroshprehjet në fytyrë, mund të zbuloni nëse gënjen apo flet të vërtetën Hulumtimi i profesorit Paul Ekman (të cilin në serialin “Lie to me” e luan Tim Roth) është përpjekur të dekodojë emocionet përmes leximit të mikroshprehjeve të shpejta universale në fytyrat e njerëzve. Huffington Post ka numëruar […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Mënyrat e duhura per te djegur kalori

Te merresh me sport është mire, por rezultatet jo gjithmonë janë ato qe priteshin. Ja 5 mënyra për te djegur edhe me tepër kalori. Pini ujë shume te ftohte Para se te filloni aktivitetin sportiv pini ujë shume te ftohte. Një studim i realizuar ne Angli ka treguar se ata sportiste qe ndiqnin këtë praktike […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Mjalti, për një lëkurë rrezëllitëse

Mbase e keni vënë re që mjalti është një përbërës në shumë produkte bukurie, që nga kremrat e diellit deri tek losionet e duarve. Kjo ndodh pasi mjalti ka aftësinë të përthithi dhe të ruajë hidratimin, gjë që e mban lëkurën të butë dhe e bën të duket rrezellitëse, e freskët dhe e shtendosur. Mjalti […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Dardha largon problemet në zemër

Është një ndër frutat që u rekomandohet të gjithë njerëzve që kanë probleme me zemrën. Pasi dardha me të gjitha përbërjet e veta bën të mundur forcimin e damarëve të zemrës si vendos ekuilibër mes presionit të ulët të gjakut. Pikërisht për këtë arsye, mjekët popullorë këshillojnë që dardhat të konsumohen çdo ditë nga njerëzit […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Manaferrat frenojnë plakjen e mendjes!

3.Manaferrat frenojnë plakjen e mendjes! Konsumimi i rregullt i luleshtrydheve dhe manaferrave mund të frenoj plakjen mentale për më shumë se dy vite. Ngrënia e manaferrave dhe luleshtrydheve mund të ndihmojë në frenimin e plakjes së mëndjes në moshë të thyer, thonë disa studiues. Ata kanë zbuluar se plakja e trurit mund të shtyhet deri […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Radhiqja lulja e pazevendesueshme për shëndetin!

Radhiqja është jashtëzakonisht e përhapur në natyrë mbi 500 lloje të ndryshme dhe pothuaj të gjitha janë të dobishme. Në gjermanisht emri i kësaj bime quhet Löwenzahn – që përkthehet dhëmbët e luanit, po kështu në frëngjisht quhet dent de lion me po të njëjtin përkthim. Lulet përdoren në Austri dhe mblidhen në pranverë të […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Përse shtatzënia zgjat 9 muaj?

Nje studim i fundit i realizuar nga disa studiues te Universitetit te Rhode Island, publikuar te henen me nje 27 gusht ne sitin Live Sciences, shpjegon ceshtjet per te cilen shtatzënia zgjat 9 muaj. Metabolizmi i nenes eshte shkaku i pare. Perse shtatzënia zgjat 9 muaj? Disa studiues te Universitetit te Rhode Island sapo kane […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

Grupet e prodhimeve ushqimore

Grupi i parë (mishi, peshku dhe të tjera) Të gjitha llojet e mishit për shembull lope, qengj, mish i grirë qoftesh, mëlçi, mish pule dhe peshk, duke përfshirë edhe peshkun në konservë. Të gjitha llojet e bathëve të thara si për shembull fasule, thjerëza. Këto janë prodhime që përmbajnë proteina të cilësisë së lartë, hekur, […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

A t’i lëm fëmijët të qajnë

Megjithatë, një studim tregoi se diçka e tillë nuk është aspak e këshillueshme. Sipas analizave, hormoni i stresit, kortizoli, mbetet për orë të tëra në nivel të lartë në gjakun e foshnjes, duke i injektuar atij ankth dhe një ndjesi negative, kur mungon përkujdesja. Heqja dorë nga të qarat, në fakt, nuk lidhet drejtëpërsëdrejti me […]

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest
© Portali Psiko Social · Subscribe: RSS Twitter · QSPS Qendra per Studime Psiko Sociale dizenjuar nga VIZION.AL